SEBALÁSKA NIE JE SEBECKÁ.
Existuje štúdia o tom, že ľudia neberú lieky, ktoré potrebujú. V skupine sto ľudí si tretina recept ani nevyberie. Polovica zo zvyšku si liek vyberie, no nedbá o správne dávkovanie. Nie je to zvláštne?
Človek vie, čo mu môže pomôcť, no nerobí to. Iste, možno v tejto skupinke je pár jedincov, ktorí liekom nedôverujú, no väčšina je tých, ktorí vieru majú, no nevedia/nechcú sa o seba postarať.
Aj ja som takýto prístup párkrát zažila. Urobila som jedálniček, a keď som klientku po čase kontaktovala ako sa jej darí, dostalo sa mi odpovede, že nijako, že jedálniček nedodržuje. Verím, že nemala o jedálničku pochybnosti. Už samotný fakt, že zaň zaplatila, svedčí o tom, že bola presvedčená, že ho potrebuje.
Keď sa rozhovorom snažím zistiť skutočný dôvod rezignácie, zväčša pozorujem dva typy reakcií. Častá je tá, kedy žena hovorí, že ona si chce život užiť a že jedlo k tomu patrí. Že sa má rada taká aká je, a že je jej jedno, čo si myslia ostatní. Hneď zbystrím pozornosť, lebo som zvedavá, či je to je prejav ozajstnej sebalásky, alebo len ego prezlečené do kabátu sebalásky. Nevylučujem, že sa ľudia, ktorí to s jedlom preháňajú môžu ľúbiť, no myslím, že takí si jedálniček nikdy neobjednajú. Fakt, že tak urobia, si interpretujem tak, že nie sú spokojní a chcú niečo zmeniť. Ak nástroj zmeny dostanú do rúk, no nevyužijú ho, nedosiahnu zmenu, dá sa teda povedať, že zlyhali. Je pochopiteľné, že sa začnú opäť prejedať, pretože potrebujú uľaviť strápenej duši. No toto správanie však ťažko označiť za sebalásku.
Myslím, že sebaláska sa v prípade, keď máme problém, prejavuje tak, že sa k sebe správame ako k osobe, ktorá potrebuje pomoc. Neznamená to však, že si doprajeme čo chceme, ani to, čo by nás urobilo momentálne šťastným, ale to, čo je pre nás skutočne dobré. Každé dieťa, ktoré dostane nejakú sladkosť je predsa šťastné. No verím, že sa so mnou nikto hádať nebude o tom, že nie je správne mu dávať lízanky každý deň, len aby bolo šťastné.
Skúsme sa na to pozrieť ešte z inej perspektívy. Zmena životného štýlu nám pocit šťastia neprinesie hneď, ale až po tom, keď istý čas vytrváme. Keď sa dostavia výsledky, už nie je také ťažké pokračovať, lebo chceme viac. Čo ale dovtedy? Skutočná sebaláska.
Položte si otázky. Ako by mohol vyzerať môj život keby som sa o seba starala? Čo robiť keď mám trochu voľna, aby som zlepšila svoje zdravie? Čo si navarím, aby to chutilo a bolo aj zdravé? Čo potrebujem urobiť preto, aby som bola so sebou spokojná?
Druhá skupina žien sa neskrýva za falošnú sebalásku, ale rovno narieka, že zlyhala. Myslím, že v obidvoch táboroch je rovnaký problém. Správne tušíte. Nedostatok sebalásky. Ak sa chceme o seba poriadne postať, musíme si vážiť samú seba. Veľa z vás má dokonca výčitky, keď si chce zacvičiť, lebo všetok čas nevenuje deťom. Nechcete si variť večeru, veď vám predsa stačí čo pojete po deťoch. Často mám silný pocit, akoby ste mi chceli povedať, že si to nezaslúžite. Akoby ste nemohli uveriť, že ste takejto starostlivosti hodné.
Je normálne, že o sebe pochybujeme. Všetci sme plní nedostatkov, omylov a chýb. No myslím, že by sme ich mali vnímať v rovine produktívnej sebareflexie. Dajme si ale pozor, aby to neprerástlo do bremena sebapohŕdania, ktoré si dobrovoľne kladieme na plecia a odopierame si dobro.
Zaslúžite si viac uznania. Od samej seba. Ste predsa dôležité, pre seba i pre druhých. Mali by ste sa o seba starať, pomáhať si a byť k sebe dobré rovnakým spôsobom, ako by ste to robili vo vzťahu k niekomu, koho milujete a koho si vážite. Možno to neviete. No skúste to. Dávajte na seba pozor. Kultivujte svoju osobnosť. Zvoľte si cieľ a choďte za ním. Nie je to sebecké. Sebecké je utešovať sa falošným obetovaním pre druhých. S nimi sme predsa zviazené a keď sa nestaráme o seba, môže to mať pre nich katastrofálne následky…
Predpíšte si liek sebalásky, vyberte recept a užívajte ho dovtedy kým sa nebudete v zrkadle na seba usmievať.