MANŽELSKÁ SLUŽBA

Mám rada Bibliu. Táto kniha asi najviac reflektuje môj duševný vývoj. Tie isté vety, myšlienky chápem dnes úplne inak ako pred desiatimi rokmi a viem, že o desať rokov mi prinesú opäť niečo iné. Niektorým stále nerozumiem, s niektorými dokonca bojujem. Tie sú najviac podnetné. Nútia ma nad nimi rozmýšľať dovtedy kým sa vo mne nezrodí akceptovateľný kompromis medzi písanou múdrosťou a reálnom podobou v živote.

Odkedy som vydatá, krútim nos nad vetami, v ktorých sa hovorí, že ženy majú poslúchať svojich manželov, alebo, že im majú slúžiť. Takéto odporúčanie padne na kameň asi každej sebavedomej žene. Naozaj má byť receptom na šťastné manželstvo manželkino podriadenie?🤔

Asi to také jednoduché nebude. Rovnako tak neexistuje žiadny univerzálny recept. Na druhej strane každý vzťah si vyžaduje, aby sme vedeli robiť kompromisy a často na úkor svojich presvedčení či potrieb. A presne toto ja vnímam ako najväčšiu výzvu v manželstve. Naučiť sa pracovať so svojim egoizmom do tej miery, ktorá je potrebná pre fungujúci vzťah. Nemyslím, že by to malo mať podobu úplného potlačenia svojich potrieb. Takáto otrocká láska by mohla spôsobiť rast egoizmu na druhej strane. Myslím, že by sme mali na potreby toho druhého mali pozerať skôr ako na tie svoje, no bez egoizmu v tom zmysle, že službu vnímam ako MOJU obetu, MOJU námahu, MOJU veľkosť. Takáto obeta nespôsobuje radosť, ale očakávanie, že príde niečo na revanš.

Bolo by fajn, keby sme vymenili naháňanie sa za splnením svojich potrieb za hľadanie radosti v obetovaní. Dá sa to vôbec? Slúžiť a byť pri tom šťastný? Myslím, že to ide jedine vtedy, Keď máme v sebe pokoru. Tá nás zbaví ilúzii o sebe samom a ľahšie pochopíme, že je to ešte nespočetne veľa, čo by sme mohli robiť lepšie, viac, s väčšou láskou. Potom je možné obetu vnímať ako investíciu do vzťahu ako takého nie submisívnu službu tomu druhému. Takýto prístup k potrebám toho druhého, myslím, motivuje k vzájomnej službe aj na druhej strane oveľa viac ako výčitky a porovnávanie kto čoho urobil viac.

Odkedy to vnímam z tohto uhla, nevadí mi, že „slúžim“ svojmu manželovi, nášmu manželstvu. Radujem sa z toho, že ani môjmu drahému to nevadí. To by som chcela zaželať aj vám k zajtrajšiemu sviatku.

Aby ste žili vo vzťahu, ktorý vás naučí nerobiť zo svojich potrieb stredobod života;

ktorý vo vás prirodzene prebudí snahu stať sa lepším človekom,

ktorý neráta obety, ale teší sa z darovania sa,

ktorý vás neťaží ale oslobodzuje,

a ktorý je bezpodmienečný.❤️

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely spracovania tohto komentára. Viac na Zásady zpracúvania osobných údajov